Posadzka żywiczna antypoślizgowa jest często stosowana w przemyśle. Posadzkę żywiczną antypoślizgową stosuje się na halach produkcyjnych, magazynach, parkingach, podjazdach, w miejscach pochyłych, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej. Zauważalny jest trend stosowania żywicy antypoślizgowej w garażu, kotłowni, na schodach, w łazience oraz w okolicach wejść do budynków i pomieszczeń. Posadzka antypoślizgowa może być jednobarwna (stosowana na parkingach czy zakładach przemysłowych) oraz dekoracyjna (stosowana w obiektach użyteczności publicznej).
Posadzka z żywicy antypoślizgowa posiada właściwości antypoślizgowe dzięki zawartości naturalnego kruszywa kwarcowego, który jest dodawany do mieszanki żywicy, co powoduje zwiększenie właściwości antypoślizgowych. Żywica bardzo dobrze miesza się z kawałkami kwarcowymi, dzięki temu jest z sukcesem używana jako posadzka do pomieszczeń technicznych, magazynów i garaży. Stopień antypoślizgowo posadzki uzależniony jest od grubości zastosowanego piasku kwarcowego. Zastosowanie kruszywa kwarcowego o większej granulacji powoduje zwiększenie właściwości antypoślizgowych posadzki. Posadzki żywiczne z zastosowaniem kwarcu są idealnym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju rampach zjazdowych, wjazdowych, rozładunkowych czy placach manewrowych.
Posadzka żywiczna antypoślizgowa dekoracyjna
Efekt dekoracyjny posadzki żywicznej antypoślizgowej uzyskuje się przez dodanie do bezbarwnej żywicy kolorowych ziarenek kruszywa kwarcowego. Isnieje możliwość zastosowania kolorowych ziarenek kruszywa kwarcowego o różnej gramaturze (różnej wielkości ziarna). Istnieje możliwość stosowania bezbarwnej żywicy z domieszką płatków akrylowych.
Żywica antypoślizgowa etapy prac
Podczas wykonywania posadzki antypoślizgowej można wymienić następujące główne etapy prac
- Przygotowanie podłoża betonowego
- Zacieranie mechaniczne posadzki
- Nakładanie żywicy z domieszką ziarenek kruszywa kwarcowego