Balkon, taras oraz schody zewnętrzne są miejscami, które warto zabezpieczyć posadzką żywiczną. Posadzki żywiczne pozwalają na uzyskanie trwałej i eleganckiej powierzchni. Przygotowane podłoże betonowe (np wylane mixokretem) zabezpiecza się za pomocą farby żywicznej. Stosowane farby żywiczne posiadają szeroki wachlarz kolorów. W celu uzyskania powłoki antypoślizgowej (żywica antypoślizgowa) stosuje się posypki z kruszywa kwarcowego a następnie nakłada się żywicę. Planując remont mieszkania lub wykończenie domu warto pomyśleć o położeniu posadzki żywicznej na tarasie, balkonie czy schodach zewnętrznych.
Posadzki żywiczne na taras przygotowanie
Podłoże do wykonania posadzki żywicznej musi być podłożem stabilnym i nie spękanym. Podłoże nie powinno mieć zdolności do podciągania wody ku górze za pomocą sił kapilarnych ani utrzymywania wilgoci. Materiałem nośnym podłoża może być szlichta deweloperska, okładzina drewniana ( parkiet, płyta OSB, deska podłogowa), okładzina ceramiczna (płytki, gres, marmur, kamień), czy okładzina typu lastriko przy zastosowaniu odpowiedniej technologii można z pełnym powodzeniem wykonać jednolitą posadzkę żywiczną. Przy występującej wilgotności elementów budowli (murów, tynków, ścian) nie należy świeżej, jeszcze niestwardniałej powłoki wystawiać na działanie promieni słonecznych, bowiem doprowadzić to może do powstania pęcherzy powietrznych. Przy wczesnym stosowaniu żywicy (niewystarczające wyschnięcie podłoża) mogą w połączeniu z występującą wodą powstać szare smugi.
Posadzki żywiczne na tarasie naprawa
Naprawa posadzki żywicznej stosowana na balkonie czy tarasie jest możliwa do naprawy w przypadku liniowego pęknięcia jak i punktowego uszkodzenia ( odprysk, wgniecenie). W celu ujednolicenia powierzchni żywicznej trzeba się liczyć z koniecznością polakierowania całego podłoża, w którym nastąpił defekt, gdyż punktowe nałożenie lakieru spowoduje uwidocznienie i podkreślenie miejsca naprawy.